Asit ve Bazlar Soruları ve Çözümleri

 

Bu konumuzda  Asit ve Bazlar Soruları ve Çözümleri ile ilgili örnek sorular hazırladık. Çözümlü soruları inceleyip konu ile ilgili bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Asit ve bazlar sorularını çözerken aşağıdaki eşitliklerden faydalanacağız.

Asit ve bazlarda pH ve pOH hesaplama

 

 

Soru1:

0.2 M 10ml NaOH çözeltisi üzerine 5ml 0.1 M HCI eklendiğindeki durum için PH’ı hesaplayınız?

 

Çözüm;

 

Soruyu çözebilmek için herbir maddenin mol sayısı bulunur. Kimyasal denklem yazılır. Artan madde bulunur. Eğer artan madde baz ise ortam baziktir, asit ise asidiktir.

NaOH hacmini L ye çevirirsek 0,01 L çıkar. M=n/V de  değerleri yerine yazarsak

0,2 = n/0,01   —>n= 0,002 mol NaOH çıkar.

HCl hacmini L ye cevirirsek 5ml= 0,005L çkar. M=n/V de  değerleri yerine yazarsak

0,1 = n/0,005 —> n= 0,0005 mol HCl çıkar.

Az olan madde miktarı kadar her iki maddeden reaksiyona girer

Başlangıç____0,002__________0,0005

__________NaOH_____+_____HCl  ——–>NaCl    + H2O

Giren______0,0005__________0,0005

Sonuç_____0,0015mol________biter

 

Reaksiyon sonucunda ortamda 0,0015 mol NaOH bulunmaktadır.  Dolayısıyla ortam baziktir.

NaOH————–> Na^+_____+____OH^-

15.10^-4mol____15.10^-4mol   ____15.10^-4mol

 

Toplam hacim 10+5 = 15 ml = 15.10^-3 L

 

[OH-] = n/V  = 15.10^-4/15.10^-3=0,1 M = 1.10^-1

 

pOH= -log[OH-]

pOH=-log[ 1.10^-1]

pOH = 1  çıkar

pH + pOH = 14

pH= 13 tür.

 

Soru2:

Soru: 25,0 cm3, 0,10 M HCl çözeltisi ile 0,10 M , 10 cm3 NaOH çözeltisi tepkimeye sokulmuştur. Çözeltide nötürleşmeden kalan asidin mol sayısını ve çözeltinin nötürleşmeden sonraki pH’ını bulunuz.

 

Çözüm;

1cm3=1ml dir. Soruda verilen maddelerin mol sayısını M=n/V  formulunden hesaplarız.

 

nHCl = 0,0025 mol dür

nNaOH= 0,001moldür

 

NaOH   +     HCl          ->     NaCl    +   H2O

1mol              1mol                1mol            1mol

Kat sayılar eşit olduğu için bulduğumuz mollerde sınırlayıcı madde mol sayısı küçük olandır.  Yanı 0,001 mol NaOH biter.

0,001 mol      0,0025 mol

NaOH   +     HCl          ->     NaCl    +   H2O

1mol              1mol                1mol            1mol

-0,001mol   -0,001mol

HCl den  0,0025-0,001 = 0,0015 mol HCl artar.

 

HCl             ->         H+       +        Cl-

15.10^-4                  15.10^-4mol

Son hacim=10 +25 = 35 cm3 = 0,035L

 

Molarite= 15.10^-4/0,035 = 0,04 molar

 

pH= -log[4.10^-2]

=-( log4 + log10^-2)

=2- log4 çıkar

 

Soru3:

0,2M KOH çözeltisinin POH değerini bulunuz (log2=0,3)

 

Çözüm;

pOH=- log2.10^-1

Özellik;   loga.b=loga + logb

pOH= – (log2 +log10^-1)

pOH=-(0,3-1)

pOH=0,7 çıkar.

 

Soru4:

1 mol H2SO4 içeren çözelti ile 2 mol NaOH içeren sulu çözelti karıştırılarak tepkime gerçekleştiriliyor Bu tepkimeye ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

A) Nötralleşme tepkimesi olarak sınıflandırılır
B) Tepkime sonucunda H2 gazı açığa çıkar
C) Tepkime sonucunda 1 mol H2O oluşur
D) 1 mol NaOH tepkimeye girmeden kalır
E) Tepkime sonucunda 2 mol Na2SO4 tuzu oluşur.

 

Çözüm;

Asit ve bazlar reaksiyona girerek tuz ve su oluştururlar.

Asit baz reaksiyonlarına nötralleşme tepkimesi denir.

 

2NaOH   +  1H2SO4 ——> Na2SO4    +  2H2O

A) Nötralleşme tepkimesi olarak sınıflandırılır. Dogru
B) Tepkime sonucunda H2 gazı açığa çıkar. H20 OLUŞUR YANLIS
C) Tepkime sonucunda 1 mol H2O oluşurKATSAYISINA BAKARIZ 2MOL H20 OLUŞUR.
D) 1 mol NaOH tepkimeye girmeden kalır.  2MOL NaOH TEPKIMEYE GIRER
E) Tepkime sonucunda 2 mol Na2SO4 tuzu oluşur. 1MOL Na2SO4 OLUŞUR

CEVAP A DIR

 

Soru5:

Sabit sıcaklıkta 2,8 gram KOH katısını tamamen nötralleştirmek için 500 ml lik kaç molar H2SO4 kullanılmalıdır?(KOH:56)

Çözüm;

Soruyu çözebilmek için öncelikle kimyasal reaksiyonu yazıp denkleştirmemiz gerekiyor. Biliyoruz ki asit ve baz reaksiyona girince Tuz ve Su oluşuyor.

Baz   +   Asit  ——–>  Tuz    +   Su

 

2KOH     +     H2SO4 ——–>   K2SO4          +              2H2O

Reaksiyonu yazıp denkleştirdik.  Kimyasal hesaplamalarda reaksiyondaki herhangi bir maddenin molunu bulabiliyorsak diğer maddelerin mol unu de kat sayılar yardımıyla bulabiliyorduk. Ohalde burada  KOH ın molünü bulabiliriz.

nKOH= 2,8/56 = 0,05 mol KOH çıkar.

 

2KOH     +     H2SO4 ——–>   K2SO4          +              2H2O

2mol                1mol                       1mol                             2mol  (Katsayılar)

0,05mol          0,025mol

 

MH2SO4 = mol/hacim(L) = 0,025/0,5 = 0,05 molar H2SO4 gereklidir.

Diğer Asit ve Bazlar soruları ve çözümleri için tıklayınız.

Soru6:

Sabit sıcaklıkta 2,8 gram KOH katısını tamamen nötralleştirmek için 500 ml lik kaç molar H2SO4 kullanılmalıdır?(KOH:56)

Çözüm;

Soruyu çözebilmek için öncelikle kimyasal reaksiyonu yazıp denkleştirmemiz gerekiyor. Biliyoruz ki asit ve baz reaksiyona girince Tuz ve Su oluşuyor.

Baz   +   Asit  ——–>  Tuz    +   Su

 

2KOH     +     H2SO4 ——–>   K2SO4          +              2H2O

Reaksiyonu yazıp denkleştirdik.  Kimyasal hesaplamalarda reaksiyondaki herhangi bir maddenin molunu bulabiliyorsak diğer maddelerin mol unu de kat sayılar yardımıyla bulabiliyorduk. Ohalde burada  KOH ın molünü bulabiliriz.

nKOH= 2,8/56 = 0,05 mol KOH çıkar.

 

2KOH     +     H2SO4 ——–>   K2SO4          +              2H2O

2mol                1mol                       1mol                             2mol  (Katsayılar)

0,05mol          0,025mol

 

MH2SO4 = mol/hacim(L) = 0,025/0,5 = 0,05 molar H2SO4 gereklidir.

 

Soru7:

0,1 M HX çözeltisindeki X- iyonları derişimi 4.10^-4 molardır. Buna göre aynı sıcaklıktaki HX asidinin asitlik sabiti (ka) kaçtır ?

 

Çözüm;

Asitlik sabiti   Ka= [Ürünlerin derişimi]/[Girenlerin derişimi]

 

HX(aq)   <———–>H^+           +               X^-

0,1 – 4.10^-4                4.10^-4                     4.10^-4

 

Ka=[ 4.10^-4][ 4.10^-4]/[0,1 – 4.10^-4   ]   (0,1 in yanında çok küçük olduğu için  ihmal ederiz)

 

Ka=[ 4.10^-4][ 4.10^-4]/[0,1 ] =  16.10^-7  çıkar

 

Asit ve Bazlar Soruları ve Çözümleri konusunu inceledik konu ile ilgili takıldınız soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Web sayfamızdaki diğer konu anlatımlarını ve soru çözümlerini incelemek için tıklayınız.